Слідкуйте за нами: rss twitter

Radymo.com - полезные советы на разные темы

Полезные советы, лунный календарь и восточный гороскоп
Radymo.com » 2016 » Липень » 19 » Лютує влітку меланома

Лютує влітку меланома

Інші Медичні поради


Які загрози приховують у собі родимки та кому протипоказано засмагати? Доцент кафедри онкології Івано-Франківського національного медичного університету Володимир Голотюк розповідає про літні небезпеки одного із найгрізніших видів раку.

Коли насторожитися

Меланома – злоякісна пухлина, яка у 85% випадків стає причиною смерті від онконедуг шкіри, хоча в структурі пухлин шкіри вона займає всього 5%. Меланома дуже швидко прогресує. Ця страшна недуга може при мінімальних розмірах давати метастази.

На відміну від меланоми, інші види раку шкіри характеризуються переважно місцево-деструктивним ростом: розвиваються на місці й руйнують прилеглі тканини, однак метастазують значно рідше.

Меланома утворюється з меланоцитів – клітин, які містять пігмент меланін і надають забарвлення шкірі. Саме через високий вміст цих клітин люди негроїдної раси мають темний колір шкіри. Для них це виступає своєрідним захистом, зважаючи на особливості кліматичних умов проживання. Значна кількість меланоцитів унеможливлює для темношкірих людей навіть найменший ризик «згоріти на сонці».

В осіб європеоїдної раси шкіра значно біліша, на ній добре помітні родимки – місця скупчень меланоцитів. Саме на місці родимок у 80-85% випадків розвивається меланома, тоді як на видимо незміненій шкірі – значно рідше – всього у 15-20%.

Для меланоми притаманна низка ознак, які для встановлення діагнозу треба оцінювати в комплексі. Якщо родимка стає асиметричною, має нерівні й нечіткі межі, неоднорідне забарвлення, діаметром більша 6 міліметрів, варто насторожитися. Окрім цього, запідозрити розвиток меланоми можна також, якщо вигляд родимої плями швидко (упродовж тижнів чи місяців) змінюється; волосини, які росли на ній, випадають, або ж вона без явної причини почала мокріти.

У жінок частіше

Однією з найпоширеніших причин утворення меланоми є різні види травмування: хімічне (наприклад, під час випікання бородавок, яке виконується без нагляду лікаря), механічне (під час гоління, удару, тертя елементами одягу, зокрема, у жінок зоною ризику є ділянка навколо грудей – там, де легко травмувати родимку кісточками від купальника чи бюстгальтера). Меланома частіше виникає у жінок, і в багатьох випадках – у ділянці гомілок, тоді як у чоловіків – на тулубі. Загалом, у половини усіх хворих обох статей меланома локалізується на нижніх кінцівках.

Іншою частою причиною розвитку недуги є сонячне опромінення. Тут особливо важливий стресовий чинник: якщо для утворення решти видів раку шкіри потрібний тривалий вплив ультрафіолету, то для провокування меланоми може бути достатньо одноразового, але потужного впливу. Наприклад, працюючи в офісі протягом дев’яти місяців, людина вирішила позасмагати під яскравим сонцем без відповідної попередньої підготовки шкіри до цього.

Також фактором ризику розвитку меланоми є перенесені сонячні опіки шкіри в дитячому та юнацькому віці.

До груп середнього і високого ризику утворення меланоми належать люди, на тілі яких є більше 50 родимок (розміром до кількох міліметрів). Існують і так звані диспластичні родимки, які характеризуються більшими розмірами і нечіткими межами. Людям із такими родимками взагалі протипоказано засмагати, хіба що під парасолею чи у тіні.

Окрім цього, потрібно брати до уваги фототип шкіри. Перший фототип притаманний людям із рудим волоссям, зеленими чи блакитними очима, молочно-білою шкірою. Таким людям ніколи не вдається засмагнути, вони одразу «згорають», адже шкіра майже не містить меланоцитів, а відтак має поганий фізіологічний захист від впливу ультрафіолету. Другий фототип характерний для людей зі світлою шкірою і карими чи сірими очима та русявим волоссям. Таким особам вдається досягнути лише незначної засмаги. Люди із першим і другим фототипами перебувають у найбільшій зоні ризику розвитку меланоми. Враховуючи ці особливості, потрібно відповідально поставитися до тривалості засмагання та вибору засобів захисту від ультрафіолету.

Профілактика

Якщо улітку планується відпочинок, пов’язаний із засмаганням на пляжі, то шкіру до цього необхідно готувати заздалегідь. Наприклад, можна відвідати солярій (проте не більше двох разів на тиждень по 5 хвилин). Сонцезахисні креми потрібно застосовувати, коли ви перебуваєте як під відкритим сонцем, так і у воді, оскільки кришталево чиста вода пропускає сонячні промені до глибини півтора метра. На повітрі крем діє кілька годин, під водою – годину. Людям із першим та другим фототипами шкіри варто підбирати креми зі ступенем захисту від сонця не меншим 30.

Після купання бажано відразу витиратися, оскільки краплини води на шкірі створюють ефект лінз, які фокусують сонячне проміння, посилюючи його локальний вплив на шкіру.

Оптимальний час для засмаги – до 11.00 і після 16.00. Найкраще засмагати під парасолькою: сонячне проміння, заломлюючись в атмосфері, все одно впливатиме на шкіру, проте воно буде не таким агресивним, а засмага вийде навіть більш рівномірною і красивою.

Також читайте:
[Сімейні поради]
Советуем: Ешьте манную кашу, будете здоровы
[Цікаві поради]
Философии лени найдено научное подтверждение
[Кулінарні поради]
Совет: Бобы - аде­кват­ная за­ме­на мя­са


Переглядів: 1319 / Дата: 18.03.2018
Коментарів: 0
Всього коментарів: 0
Тільки зареєстровані користувачі можуть додавати коментарі.
[ Реєстрація | Login ]
загрузка...