phone вибачте за незручності mailМісячний календар
menu

11:04
Як діти вчаться у батьків боятися - психологи з’ясували
Багато страхів розвиваються в дитинстві, і природно, що діти вчаться боятися деяких речей, спостерігаючи за реакцією батьків. Однак, як з’ясували канадські дослідники, успіх такого навчання залежить від багатьох факторів. Дослідження опубліковано в журналі Journal of Experimental Child Psychology.

Спостерігаючи за батьками, діти переймають безліч моделей поведінки, в тому числі страх перед певними об’єктами, з якими сама дитина не стикалася. Наприклад, дитинчата мавп вчаться боятися змій, спостерігаючи за панічною реакцією дорослих особин побачивши рептилії, а діти людей можуть все життя побоюватися бджіл, якщо побачать, як смугаста комаха вжалила когось із їхніх батьків.

Однак не в кожній парі батьки-дитина навчання буде йти успішно: як з’ясували дослідники з Монреальського університету (Канада), найбільшу роль відіграють емоційна прихильність до батьків і фізіологічні збіги з ними. Під останнім розуміється явище синхронізації фізіологічних сигналів (серцебиття, потовиділення та іншого) двох людей, що знаходяться в тісній взаємодії, наприклад батьків і дитини або закоханих пар.

В експерименті взяли участь 84 пари людей, що складаються з батьків (матерів і татів було приблизно порівну) і дитини у віці від восьми до 12 років. Для початку вчені зняли процедуру “навчання страху” батьків перед загорянням лампочки певного кольору (якщо спалахувала синя лампочка, людина відчувала легкий удар електричного струму, якщо жовта, то удару не було), після чого дітям дали подивитися отримані відеозаписи.

Потім аналогічний експеримент з лампочками двох кольорів провели на дітях, але при цьому електричні удари не використовувалися. Прояв страху фіксувався через потовиділення як у дітей, так і у батьків. Після закінчення експерименту діти заповнили анкету, результати якої дозволили оцінити ступінь прихильності між батьками і дитиною.

Виявилося, що чим вищий був фізіологічний збіг між батьками і дитиною, тим сильніше лякалася дитина, коли її поміщали в експериментальні умови, в яких вона до цього бачила батьків. Однак якщо прихильність дитини до батьків була високою, фізіологічний збіг не грав особливої ролі: дитина в будь-якому випадку емоційно переживала неприємний досвід батьків і швидше вчилася боятися.

Незважаючи на безумовну адаптивність навчання страху через спостереження, воно може надати дитині «ведмежу послугу», якщо батьки, наприклад, страждають фобією або посттравматичним стресовим розладом. Щоб уникнути цього, дослідники рекомендують членам таких сімей регулярно відвідувати психотерапевта: це допоможе батькам вчитися брати зовнішні прояви страху під контроль, а дітям — вчитися відрізняти власний страх від нав’язаного іншими людьми.

 
Категорія: Сімейні поради | Переглядів: 66 | Додав: adminA | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]