phone вибачте за незручності mailМісячний календар
menu

14:50
Можна вважати самостійною дитину - з якого віку
Якщо в Україні десятирічну дитину залишити вдома на кілька годин саму - це норма, то за кордоном через таке до вас завітає соціальна служба! Тому ми вирішили розібратися, які права мають діти з досягненням 14-го і 16-го віку. А також поговоримо про безпеку дошкільнят.

Якщо раніше з дитсадочка старші брати та сестри масово забирали малюків, нині це заборонено робити неповнолітнім особам. Проте офіційної інформації щодо цього немає: вікові межі різних видів активності дитини не врегульовані в жодному законодавчому акті.

Які права мають підлітки з 14 років?

Дитина, яка досягла 14 років, вважається не малолітньою, а вже неповнолітньою. І з цього віку вона має чимало підтверджених прав. З 14 років підліток може їздити на міжміському транспорті під відповідальність дорослого. Тож якщо старшокласник хоче подивитися інше місто або з’їздити самостійно в село до бабусі — все за законом. Тінейджер цього віку, звісно, вільно їздить містом, у якому живе, адже він майже дорослий. Крім того, відтепер він може їздити дорогою на велосипеді.

Відповідно до частини другої статті 29 Цивільного кодексу України підліток з 14 років вільно обирає собі місце проживання. За згодою батьків неповнолітній вже може працювати. Він має право самостійно розпоряджатися своїм заробітком, якщо підробляє, стипендією або іншими доходами. Техніку, меблі та інші коштовні товари можна купувати з 14 років. Продавати такі коштовні товари теж можна, але за згодою батьків. Медичне втручання не можуть проводити з цього віку без згоди особи. Підліток може самостійно здійснювати права на результати інтелектуальної, творчої діяльності, що охороняються законом. І навіть створити фірму: бути засновником (учасником) юридичних осіб.

У Законі «Про охорону дитинства» визначено, що особам до 16 років заборонено в нічний час перебувати на вулицях без супроводу дорослих. Дітям та підліткам до 16 років заборонено з 22:00 до 06:00 перебувати без супроводу батьків у громадських місцях.

Тому головна вимога до старшокласника — щоб він був на зв’язку, телефонував і повідомляв батьків про час свого повернення. Після 23:00 неповнолітні повинні перебувати вдома, ночувати з батьками. Інколи в регіонах або окремих містах законодавчо вводять комендантську годину для неповнолітніх осіб.

Що мають право робити особи від 16 років?

Ще більше прав у людини з 16 років. Неповнолітні за особливих обставин можуть звернутися до суду, щоб отримати право на шлюб. Вони можуть керувати мопедами, моторолерами та мотоциклами. Мають право відкрити рахунок у банку, самостійно влаштуватися на роботу, купувати квитки на будь-які види транспорту (поїзд, літак). Якщо дитина досягла 16 років, вона має право на вільний самостійний виїзд за кордон (абзац другий частини третьої статті 313 Цивільного кодексу України).

Дошкільнята

З приводу дошкільнят законодавство однозначне: вони не можуть залишатися без нагляду дорослих. Якщо малюк грається сам на дитячому майданчику або сидить замкнений удома, доки мама пішла в магазин, це можна трактувати як неналежне виконання батьківських обов’язків. Для дошкільника не передбачено окремого місця в громадському транспорті: якщо за нього не платять, він має сидіти на руках у батьків. У всіх документах дитина такого віку представлена як така, що потребує турботи та захисту.

Єдине, що можна зробити для розвитку самостійності дошкільника: в ігровій формі навчати правил безпеки: як поводитися в разі пожежі, гострого нездужання або якщо у двері дзвонить незнайомець. Щоб довести до автоматизму ці навички, сценки з іграшками на ці сюжети варто розігрувати вже з 3 років (адаптовано до віку — наприклад, що роблять фіксики в разі пожежі). До школи дитина має ознайомитися з правилами дорожнього руху, знати свою адресу.
Категорія: Сімейні поради | Переглядів: 120 | Додав: adminA | Теги: самостійна дитина, з якого віку | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]