phone вибачте за незручності mailМісячний календар
menu

11:57
Перші симптоми та допомога при їх появі - ботулізм
Центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України нагадує про загрозу ботулізму через вживання неякісної харчової продукції. Ця тема завжди є актуальною, особливо у літній період, коли населення активно займається консервацією продуктів. Про це в ході прес-конференції розказала лікар із загальної гігієни ГУ обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України».

За словами фахівця, впродовж 2021 року в Україні було зареєстровано 88 осередків захворювання на ботулізм, унаслідок яких захворіли 98 людей, з них три дитини. Десять випадків стали летальними. У Дніпропетровській області впродовж 2021 року зареєстровано 4 осередки ботулізму, внаслідок яких постраждало 4 дорослих. За 5 місяців 2022 року в області зареєстровано 2 осередки ботулізму, внаслідок яких постраждало 2 дорослих.

 «Причиною цих отруєнь стало вживання риби в’яленої (карась непатраний) домашнього приготування (1 випадок у м. Кам’янське) та м’ясна консерва домашнього приготування (1 випадок у м. Дніпро). Протиботулінічну сироватку – гептавалентний антитоксин Канадського виробництва - введено обом хворим»,- зазначила лікар.
Ботулізм — це харчова інтоксикація, зумовлена споживанням продуктів, які містять ботулотоксини. Збудник захворювання - Clostridium botulinum, який міститься в грунті, мулі, у вмісті кишківника тварин та риб.

«Спори, що виробляються Clostridium botulinum, стійкі до високих температур і широко поширені в навколишньому середовищі. Ці спори проростають, розвиваються та починають виділяти токсини тільки в анаеробному стані (без доступу кисню). Відтак, людина може заразитися ботулізмом при вживанні продуктів тваринного і рослинного походження, забруднених клостридіями. Найчастіше збудник виявляється в консервах, а також продуктах тривалого зберігання: в'яленій і солоній рибі, домашніх ковбасах»,- проінформувала лікар із загальної гігієни ГУ «Дніпропетровський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України».

 Навіть консерви, у яких усе гаразд із терміном придатності, зовнішнім виглядом і смаком, можуть бути зараженими: ботулізм не можна визначити за кольором або запахом, мікроорганізм, який спричиняє хворобу, не псує продукти. Виняток становлять бомбажні консерви – такі консерви треба негайно викинути.

Перші симптоми ботулізму найчастіше виникають через 12–24 години після споживання зараженої їжі. Але можуть виникнути і раніше (уже за дві години) або значно пізніше (4 доби і більше).

На початку хворого турбують:

    слабкість, запаморочення, сильно виражена сухість у роті,

    короткочасні ознаки ураження шлунково-кишкового тракту (біль у животі, нудота, блювання, послаблення випорожнень), а потім настає стадія парезу кишківника (здуття живота, закреп).

 «Симптоми ботулізму найчастіше з'являються поступово, температура тіла при ботулізмі може залишатися нормальною або підвищуватися до субфебрильної (37,2—38,0 °C). У подальшому з'являється одна з найперших ознак ботулізму – очні симптоми: порушення зору (хворого турбує «сітка» або «туман» перед очима, двоїння предметів, розвивається далекозорість, важкість читання, що пов'язано з паралічем очних м'язів).

Одночасно виникають спрага, сухість слизових оболонок, розлад ковтання, хворому стає важко говорити (голос стає тихим або пропадає). Хворі скаржаться на біль під час ковтання, подразнення в горлі – усі ці симптоми обумовлені ураженням ковтальних м'язів»,- пояснила фахівець.

 Неврологічна симптоматика триває кілька днів і супроводжується загальнотоксичним синдромом – хворі скаржаться на сильний головний біль, запаморочення, безсоння, загальну слабкість. У важких випадках хворих турбує відчуття нестачі повітря, тягар в грудній клітці, дихання стає поверхневим. Розвивається дихальна недостатність, що є причиною смерті при ботулізмі.

У разі виникнення будь-яких із цих симптомів не зволікайте, не займайтеся самолікуванням, а терміново зверніться до лікаря!
 
Категорія: Медичні поради | Переглядів: 70 | Додав: adminA | Теги: допомога, ботулізм, симптоми | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]