phone вибачте за незручності mailМісячний календар
menu

13:38
Що таке стрес-індуковане старіння і чи правда, що воно краде нашу молодість
  "На жаль, глобальні катастрофи, які переслідують людство, мають суттєвий вплив на ментальне здоров’я.

Але жодна катастрофа техногенного характеру, жодна пандемія не має такого впливу на стан здоров’я, як війна. Ми весь час говорили про те, що хочемо збільшити тривалість життя в Україні. Ми хотіли, щоб українці досягли цієї європейської кількості років життя. Але ці місяці війни призвели до того, що ми, українці, постарішали на десять років. Щонайменше на десять. Тобто хвороби, які зустрічалися у нас в 60 років, будуть зараз серед людей 45-50 років", – про це сказав міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко на Другому міжнародному саміті перших леді та джентльменів у Києві.

Населення України перебуває в стані хронічного стресу від 24 лютого, і багато хто з нас вже почав відчувати ці зміни на собі. Що таке стрес-індуковане старіння і чи правда, що стрес наближає старість.

Наслідком тривалого й сильного стресу часто можуть бути порушення у психологічній та ментальній сферах, а також погіршення фізичного здоров’я, включно з серцево-судинними й метаболічними розладами, погіршенням настрою та розладами сну, появою різних залежностей, натомість зменшується мотивація до активного способу життя і дотримання режиму раціонального харчування.

Тривале перебування людини у стресовому стані може призвести до розвитку різноманітних порушень, зокрема: інсульту, захворювань шлунково-кишкового тракту (виразкової хвороби, порушення апетиту), порушень сну (безсоння або сонливості), різноманітних статевих розладів (зниження лібідо, імпотенції, у жінок розладів менструального циклу), прискорення темпів старіння, різкого погіршення стану волосся, шкіри, нігтів, появи серцево-судинних захворювань (гіпертонії, різноманітних порушень ритму, стенокардії), виникнення деяких шкірних захворювань, наприклад, екземи. Це все ознаки розвитку дистрес-синдрому – патологічної адаптації до стресу. Дисбаланс у секреції наших головних стресових гормонів кортизолу, адреналіну і норадреналіну призводить до наступних порушень обмінних процесів: стимуляції глюконеогенезу, розвитку інсулінорезистентності, імуносупресії, руйнування білкових структур, зокрема внаслідок збільшення кількості продуктів глікації, виникає гостре й довгострокове порушення мікробіому, посилення ендотоксемії через посилення синдрому підвищеної кишкової проникності.

Ці ж процеси пов'язують зі старінням, і багато досліджень вказували, що стрес може спричиняти його прискорення.

Вчені Єльського університету зацікавилися, чи має значення саме психологічна стійкість людини, якщо говорити про вплив стресу на організм людини та прискорення старіння. За результатами дослідження виявилося, що здатність контролювати свої емоції та поведінку вагоміша за кількість стресу. Люди, які переживали багато стресу протягом життя, але могли себе контролювати, мали суттєво нижчий показник біологічного віку, ніж ті, у кого в житті було стільки ж стресу або навіть менше, але вони гірше керували емоціями та собою.

Протягом останніх років учені розробили способи вимірювання біологічного віку, відстежуючи хімічні зміни в ДНК, які відбуваються природним чином у міру старіння.

У новому дослідженні вчені з Єльського університету використали такий годинник, як GrimAge.

Згідно з їхніми висновками, опублікованими в журналі Translational Psychiatry, стрес справді прискорює біг годинника, але люди можуть допомогти впоратися з наслідками, посиливши регуляцію емоцій і самоконтроль.

Як ми можемо виявити у себе дисбаланс стресових гормонів: виражена слабкість, швидка втомлюваність, дратівливість, зниження артеріального тиску, прискорене серцебиття, підвищена тяга до солодкого, важке пробудження вранці і сонливість протягом дня, погана переносимість голоду, підвищена метеозалежність, запаморочення в разі різкої зміни положення тіла.

Мало хто з нас підготовлений до стресу завчасно, і люди по-різному реагують на нього. Яким чином ми можемо зменшити негативний вплив стрес-індукованих факторів на організм?

Проблеми з тиском і порушення судинного тонусу призводять до порушення системного кровообігу. Найгірше це позначається на серці та мозку і може призвести до розвитку інфаркту або інсульту.

Зміна способу життя дозволить зменшити негативний вплив стресу на організм.
Категорія: Цікаві поради | Переглядів: 58 | Додав: adminA | Теги: стрес-індуковане старіння, молодість | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]