phone вибачте за незручності mailМісячний календар
menu

07:03
Справжнім барометром здоров'я може бути вушна сірка
Правила гігієни зобов'язують нас регулярно чистити вуха, видаляючи в них сірку, яка накопичилася. Однак виконуючи просту і потрібну процедуру з видалення липкою жовто-коричневої маси, багато хто і не підозрюють, що це не просто бруд, що скупчилася на стінках зовнішнього вуха, а цінний і надзвичайно необхідний секрет, що наш організм виробляє з певною метою. Більш того, за твердженням сучасних вчених вушна сірка може бути справжнім барометром нашого здоров'я, розповідаючи про стан організму через зміну кольору і запаху секрету.

Вам вже цікаво? Тоді давайте дізнаємося про функції вушної сірки, а також про те, що вона може розповісти про наше здоров'я.

Склад і функції вушної сірки

Ви здивуєтеся, але вушна сірка не потрапляє в вуха ззовні. Її виробляють понад 2 000 серозних залоз, розташованих на внутрішній частині зовнішнього слухового проходу. Причому виробляється цей смазкообразний секрет з певною метою, а саме, для очищення слухових проходів, а також для захисту вух від грибків, бактерій і комах. Неймовірно, чи не правда?

Вушна сірка складається з білків, липких жироподібних речовин (ланостерол, холестерин), мінеральних солей і жирних кислот. Трохи пізніше, коли цей секрет з'являється на поверхні шкіри, до нього приєднується навколишнє пил, відмерлі частинки шкіри, крихітні волоски, шкірне сало і багато інші речовини.

Вушна сірка дуже липка субстанція, завдяки чому до неї прилипають будь-які забруднення і мікроби, які потрапляють у вуха. Сірка стає надійною перешкодою для проникнення всередину шкідливих мікробів, тим самим захищаючи вушні раковини і барабанні перетинки від запалень і розвитку глухоти. Більш того, без сірки вглиб вуха можуть проникнути не тільки мікроби, але й комахи, ставши причиною серйозного зараження.

Таким хитрим способом природа подбала про захист органів слуху у людини. Причому, це аж ніяк не єдина функція виробляється організмом секрету. Ось ще дві не менш важливі функції:

Сірка є відмінною мастилом для шкіри зовнішніх слухових проходів. Завдяки цій особливості шкіра на вухах захищена від пересихання і запальних процесів. Що цікаво, у жителів північної півкулі вушна сірка більше волога, а у азіатів і представників південної півкулі – суха. Вчені пов'язують це з низьким виробленням ліпідів в організмі представників південних країн.

Сірка допомагає самоочищення вух. Виявляється, лікарі категорично проти того, щоб очищати вуха ватяними паличками. За словами медиків, таким способом ми лише проштовхуємо вушну сірку вглиб слухового каналу, сприяючи утворенню вушних пробок. З'являється на поверхні вух сірка з часом висихає і самостійно залишає вушну раковину, наприклад, при русі або жуванні.

Колір і запах вушної сірки

З'ясувавши функції вушного секрету можна перейти до обговорення її кольору, запаху і консистенції. Виявляється, ці якості можуть чимало розповісти про стан здоров'я.

В нормальному стані вушна сірка має воскоподобную, в'язку консистенцію. Якщо ж виділяється секрет став рідким, почав витікати з вуха, це явно натякає на розвиток запального процесу. Варто затурбуватися і в разі, якщо сірка занадто суха. Це може бути варіантом норми, а може вказувати на розвиток інфекції, дерматиту або грибкового захворювання.

А тепер розповімо безпосередньо про кольорі вушної сірки. У нормі розглянутий секрет має жовто-коричневий колір і медовий відтінок. Але якщо її колір починає змінюватися, це може бути симптомом розвивається захворювання. Ось кілька прикладів, характерного зміни кольору вушної сірки.

1. Потемніння сірки

Саме по собі потемніння вушної сірки абсолютно ні про що не говорить. Ну, може бути про те, що ви опинилися в приміщенні, задимленим сажею. Однак якщо до цього симптому додаються часті носові кровотечі, варто звернутися до лікаря. Може виявитися, що обидва симптому натякають на розвиток важкого захворювання – синдрому Рандю-Ослера. Це важке спадкове захворювання, пов'язане з неповноцінністю судинних стінок і розвитком кровотеч. Потемніння вушної сірки може своєчасно повідомити людині про наявну в організмі проблеми, завдяки чому він швидше діагностує хворобу і почне боротися з нею, запобігши шлункові кровотечі, які можуть загрожувати життю.

2. Рідка сірка молочно-жовтого кольору

Такий колір вушного секрету явно натякає на розвиток гнійного процесу в органі слуху. Як правило, це самий перший симптом, який дуже скоро доповнюється підвищенням температури, слабкістю організму, збільшенням лімфовузлів і больовими відчуттями при торканні. Виявивши у себе подібні симптоми, слід негайно здатися отоларинголога. Кваліфікований лікар зможе швидко виявити збудника інфекції, а значить призначити антибіотики або противірусні препарати для того, щоб запобігти розвиток і поширення нагноєння. Деколи своєчасне звернення до лікаря з даним симптомом рятує людині слух!

3. Чорна сірка

Якщо ви помітили в вухах чорну сірку тільки один раз, це ще не привід для занепокоєння. Нерідко це відбувається внаслідок звичайного забруднення. Проте якщо з часом колір вушного секрету не змінюється, є серйозний привід для занепокоєння. За словами лікарів, у чорний колір сірку фарбують спори деяких хвороботворних грибків. Зазвичай з розвитком даного захворювання до появи чорної сірки у вухах додається сильний свербіж у вусі.

Однак бувають випадки, при яких поява чорної сірки у вусі супроводжується підйомом температури, зниженням слуху і болем в слуховому проході. Все це може говорити про інфекційний процес, який потребує термінового лікування. Про особливо важкої інфекції може говорити запах гнилі або рибний тухлий запах. До речі, інфекційні процеси у вусі можу бути наслідком ушкодження шкіри слухового проходу паличкою для чищення, спробою вставити невідповідні за розміром навушники або занадто гучним прослуховуванням музики.

Адже бувають випадки, при яких сірка набуває чорний колір і витікає зі згустками запеченої крові. Все це говорить про наявність кровотечі внаслідок ушкодження барабанної перетинки.

4. Секрет сірого кольору

Причиною того, що сірка придбала виражений сірий колір, як правило, стає звичайна міська пил. Цей симптом найчастіше спостерігається у людей, що проживають в мегаполісах і великих містах, де часто піднімається пил і присутній зміг, а також у людей, які працюють в запилених і задимлених приміщеннях. Такий колір вушної сірки не повинен викликати занепокоєння.

5. Сірка білого кольору

Якщо ж сірка у вухах несподівано стала набувати білий колір, є певний привід для занепокоєння. Справа в тому, що такий симптом говорить про брак в організмі деяких мінералів, зокрема, міді і заліза. У цьому випадку, звернувшись до лікаря, не дивуйтеся, якщо він призначить вам прийом вітамінних комплексів і дієту з високим вмістом заліза та міді в продуктах харчування.

Сірчана пробка і її небезпека для здоров'я

Говорячи про вушній сірці не можна не сказати про вушних пробках, які періодично виникають у людини. Причин для утворення сірчаної пробки може бути кілька. Насамперед, це інфекції, які викликають посилення вироблення сірки і змінюють консистенцію секрету, роблячи його занадто густим, жирним і липким. У цьому випадку сірка не встигає висихати і залишати слуховий прохід природним шляхом. Вона просто накопичується в вушному проході, поступово закупорюючи його.

Цьому процесу може сприяти і сама людина, який вирішив почистити вуха, використовує для цього ватні палички. Застосування ватної палички не допомагає, а лише погіршує ситуацію. Частина вушного секрету потрапляє на вату, однак більшість накопиченої сірки зміщується до барабанної перетинки, збільшуючи тим самим вірогідність утворення щільної вушної пробки. Раз за разом очищаючи вуха таким способом ви наближаєте момент, коли у вусі з'явиться пробка з сірки.

З появою пробки у людини падає слух, з'являється дискомфорт і біль у вусі, де утворилася щільна пробка. Більш того, з часом це може призвести до заколисування, подташниванию і навіть до порушення координації руху, адже вестибулярний апарат, який відповідає за координацію руху, розташований у внутрішньому вусі, відразу за барабанними перетинками.

Не варто намагатися видалити пробку самостійно. Цим ви лише погіршить ситуацію, проштовхнувши її ще глибше до барабанної перетинки. Ігнорувати похід до лікаря в такій ситуації також не можна, адже скупчилася сірка стане відмінним живильним середовищем для патогенних мікробів, що може викликати запалення, яке дуже швидко проникне всередину організму, насамперед у головний мозок. Благо, звернувшись до лікаря можна швидко і безболісно вирішити цю проблему. Лікар просто вимиє пробку, позбавивши людину від маси проблем і дискомфорту, повернувши йому нормальний слух і відновивши роботу сірчаних залоз.

Щоб не провокувати поява заторів у вухах, пам'ятайте, що чистити вуха можна тільки ватними турундами, видаляючи накопичилася сірку у краю отвору вушної раковини. Якщо ж виникне необхідність в очищенні слухових проходів в домашніх умовах, просто закапайте у вухо кілька крапель нагрітого до кімнатної температури 3% розчину перекису водню, а через хвилину видаліть рідину з вуха простим нахилом голови і протиранням вушної раковини ватним тампоном.

Слідкуйте за станом сірки у вухах і не соромтеся звертатися до лікарів, помітивши зміни кольору, консистенції і запаху вушної сірки. У деяких випадках це допоможе зберегти ваше здоров'я і вберегти від втрати слуху.

Міцного вам здоров'я!
Категорія: Народні поради | Переглядів: 360 | Додав: radymo | Теги: вушна, сірка | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]