phone вибачте за незручності mailМісячний календар
menu

00:44
Завдяки соціальному навчанню джмелі вирішили головоломку
У нещодавньому дослідженні з Великої Британії вчені задокументували, що джмелі здатні розв’язувати складні головоломки, спостерігаючи за тим, як це роблять їхні навчені побратими. Цей висновок вказує на те, що комахи, такі як джмелі, здатні вчитися виконувати певні завдання, спостерігаючи за іншими, що раніше не було пов’язано з ними. Це дослідження, опубліковане в журналі Nature, додає новий рівень до нашого розуміння поведінки комах, припускаючи, що вони теж беруть участь у певній формі соціального навчання.

Дослідження підкреслює, що соціальне навчання притаманне не лише ссавцям і птахам, але й комахам. Наприклад, джмелі навчилися пересувати кульки та розв’язувати прості головоломки, щоб отримати доступ до їжі – навички, яких вони набули, спостерігаючи за іншими. Це суперечить попередній думці, що така поведінка бджіл є суто інстинктивною, натомість показує, що бджоли також можуть навчатися через спостереження, як і інші тварини.

Дослідження, проведене Еліс Д. Бріджес (Alice D. Bridges) та її колегами з Лондонського університету королеви Марії, полягало в тому, що джмелів навчали розв’язувати головоломку за винагороду у вигляді сахарози. Головоломка вимагала серії дій з важелями – завдання, яке жодна бджола спочатку не могла вирішити самостійно. Однак, коли деякі бджоли були навчені вирішувати головоломку, а потім об’єднані в пари з ненавченими бджолами, остання група змогла вивчити завдання шляхом спостереження, продемонструвавши здатність бджіл вчитися у своїх однолітків.

Цей експеримент проливає світло на здатність джмелів до навчання, припускаючи, що вони можуть спостерігати, а потім відтворювати дії, необхідні для вирішення проблеми. Хоча деякі бджоли надавали перевагу одному методу розв’язання головоломки над іншим, головним висновком є їхня здатність до соціального навчання – риса, яка колись вважалася поза межами їхніх можливостей.

Результати цього дослідження вказують на необхідність подальшого вивчення того, наскільки поширена така поведінка навчання серед інших видів комах і в природних умовах. Розуміння ступеня навчання через спостереження у комах може дати уявлення про когнітивні здібності широкого спектру видів, а не лише тих, які традиційно вивчаються на предмет здатності до навчання.

Здатність джмелів вчитися, спостерігаючи за іншими, додає цікавий вимір до нашого розуміння поведінки тварин, спонукаючи нас замислитися над когнітивними процесами, що відбуваються у світі комах. Отримані в цьому дослідженні знання про те, як джмелі навчаються, можуть прокласти шлях до більш комплексних досліджень інтелекту тварин, що виходять за рамки ссавців і птахів, і включають величезний і різноманітний світ комах.
Категорія: Цікаві поради | Переглядів: 332 | Додав: radymo | Теги: головоломка, навчання, джмель | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]